REKLAMA
Znaleziono 9052 wyników
38 milionów złotych dla Energa-Operator SA na modernizację kluczowych stacji elektroenergetycznych w woj. kujawsko-pomorskimartykuł
Pokaż artykuł
38 milionów złotych dla Energa-Operator SA na modernizację kluczowych stacji elektroenergetycznych w woj. kujawsko-pomorskim
Energa-Operator otrzymała 38 milionów złotych na modernizację kluczowych stacji elektroenergetycznych w woj. kujawsko-pomorskim. Celem dofinasowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej projektu, jest wsparcie rozwoju elektromobilności. W jego ramach spółka zrealizuje zadania inwestycyjne, których łączna wartość przekracza 63 miliony złotych.
W wakacje każdego dnia w Trójmieście będzie zatrzymywać się aż 114 pociągów PKP Intercityartykuł
Pokaż artykuł
W wakacje każdego dnia w Trójmieście będzie zatrzymywać się aż 114 pociągów PKP Intercity
W wakacje każdego dnia w Trójmieście będzie zatrzymywać się aż 114 pociągów PKP Intercity, a w czasie sierpniowego długiego weekendu liczba ta wzrośnie do 122 połączeń. Przewoźnik wydłuży trasy pociągu Pendolino relacji Bielsko-Biała – Gdynia do Ustki oraz Zakopane – Gdynia do Kołobrzegu, a także uruchomi sezonowe ekonomiczne połączenia do Łeby, Helu czy Bielska – Białej.
FlixTrain wjedzie do Polski? - zielone światło jest. Co blokuje start? [RAPORT]artykuł
Pokaż artykuł
FlixTrain wjedzie do Polski? - zielone światło jest. Co blokuje start? [RAPORT]
Choć marka Flix kojarzy się Polakom niemal wyłącznie z charakterystycznymi, zielonymi autobusami, to od dłuższego czasu firma intensywnie przygotowuje się do kolejowego debiutu w naszym kraju. Przewoźnik posiada już oficjalną zgodę na uruchomienie w pełni komercyjnych połączeń na strategicznej trasie Berlin – Poznań – Warszawa. Mimo to zielone pociągi wciąż nie wyjechały na tory. Powód? Winna nie jest opieszałość firmy, lecz potężny paraliż infrastrukturalny po niemieckiej stronie granicy oraz kompletny brak przewidywalności tamtejszych rozkładów jazdy.
Trwa rozbiórka Arkad Wrocławskich. W centrum Wrocławia powstanie nowy, wielki kompleks wielofunkcyjny [FILM]artykuł
Pokaż artykuł
Trwa rozbiórka Arkad Wrocławskich. W centrum Wrocławia powstanie nowy, wielki kompleks wielofunkcyjny [FILM]
Trwa rozbiórka Arkad Wrocławskich. W centrum Wrocławia powstanie wielki kompleks wielofunkcyjny. Vastint planuje przekształcić ponad 1,7-hektarową działkę przy ul. Powstańców Śląskich 2-4 we Wrocławiu w wielofunkcyjne miejsce o śródmiejskim charakterze. Firma powierzyła Grupie TREE rozbiórkę dawnego centrum handlowego, które zniknie z krajobrazu miasta w połowie 2027 roku. Nad projektem nowej inwestycji pracuje renomowana pracownia APA Wojciechowski Architekci.
R.Power podpisuje największą umowę finansowania project finance w Polsce dla projektu bateryjnego magazynu energii (BESS) Jedwabno artykuł
Pokaż artykuł
R.Power podpisuje największą umowę finansowania project finance w Polsce dla projektu bateryjnego magazynu energii (BESS) Jedwabno
R.Power podpisał umowę finansowania project finance o wartości 270 mln zł na budowę bateryjnego magazynu energii Jedwabno o mocy 150 MW i pojemności 300 MWh. Jest to największa transakcja project finance zrealizowana dotychczas na polskim rynku dla wielkoskalowego projektu BESS, zapewniająca dalszą realizację jednego z kluczowych projektów R.Power.
Pierwszy w Polsce terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu zostanie rozbudowanyartykuł
Pokaż artykuł
Pierwszy w Polsce terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu zostanie rozbudowany
Pierwszy w Polsce terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych, uruchomiony w czerwcu 2025 r., już po roku działalności ugruntował swoją pozycję jako strategiczny element rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w tej części Morza Bałtyckiego. Obiekt, który stanowi kluczowe zaplecze Grupy ORLEN dla realizacji projektów drugiej fazy morskiej energetyki wiatrowej – Baltic East i Baltic West – już dziś obsługuje również zewnętrznych operatorów, w tym partnerów zagranicznych w tej części Morza Bałtyckiego, odpowiadając tym samym na rosnące zapotrzebowanie na infrastrukturę logistyczną w regionie.
Spółka CPK rozpoczyna konsultacje w obszarze Centrów Energetycznych sieci ciepłowniczej 5. generacji artykuł
Pokaż artykuł
Spółka CPK rozpoczyna konsultacje w obszarze Centrów Energetycznych sieci ciepłowniczej 5. generacji
Spółka Centralny Port Komunikacyjny, realizująca program inwestycyjny Port Polska, opublikowała informację o Wstępnych Konsultacji Rynkowych w obszarze Centrów Energetycznych dla sieci ciepłowniczej 5. generacji. Planowane prace obejmą również instalacje z otworowymi wymiennikami ciepła dla gruntowych pomp ciepła.
Na Podhalu ruszyła budowa gigantycznego kompleksu Nowotarskie Termy [WIZUALIZACJE]artykuł
Pokaż artykuł
Na Podhalu ruszyła budowa gigantycznego kompleksu Nowotarskie Termy [WIZUALIZACJE]
W stolicy Podhala Nowym Targu rozpoczęła się budowa pierwszych w historii miasta basenów termalnych – inwestycji, na którą mieszkańcy i lokalni przedsiębiorcy czekali od dekad. Kompleks o gigantycznej kubaturze 250 tysięcy metrów sześciennych i powierzchni lustra wody sięgającej 4 tysięcy metrów kwadratowych ma przyjąć pierwszych gości wiosną 2029 roku. Obiekt, z którego rocznie skorzysta ponad milion osób, ma szansę całkowicie odmienić układ sił na turystycznej mapie południowej Polski.
Postęp prac na Moście Chrobrego i zmiany w organizacji ruchu [FILM+ZDJĘCIA+WIZUALIZACJA]artykuł
Pokaż artykuł
Postęp prac na Moście Chrobrego i zmiany w organizacji ruchu [FILM+ZDJĘCIA+WIZUALIZACJA]
Po północnej nitce Mostu Bolesława Chrobrego nie ma już śladu. Zastąpi ją zupełnie nowa konstrukcja, zapewniająca bezpieczny przejazd przez Wartę. Na obu brzegach prowadzone są roboty związane z podporami powstającego obiektu. Kontynuowana jest też przebudowa kolizji instalacyjnych po wschodniej stronie przeprawy, co będzie się wiązać ze zmianami w organizacji ruchu od poniedziałku, 8 czerwca.
ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebamiartykuł
Pokaż artykuł
ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami
ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.
Budowa wielkiego Terminala T5 w Porcie Gdańsk na ostatniej prostej [ZDJĘCIA]artykuł
Pokaż artykuł
Budowa wielkiego Terminala T5 w Porcie Gdańsk na ostatniej prostej [ZDJĘCIA]
Budowa strategicznego terminala T5 w Porcie Gdańsk wkroczyła w decydującą fazę. Maj 2026 roku przyniósł przełomowy kamień milowy dla tej kluczowej inwestycji, która ma stać się logistycznym sercem polskiej transformacji energetycznej na Bałtyku. Prace konstrukcyjne na gdańskim nabrzeżu osiągnęły zawrotne tempo, przybliżając moment, w którym infrastruktura przejmie pierwsze operacje dla morskich farm wiatrowych (offshore wind). Na koniec maja zaawansowanie całego projektu szacowano już na imponujące 86 procent.
Globalna, amerykańska firma Collins Aerospace rozbudowuje fabrykę pod Rzeszowemartykuł
Pokaż artykuł
Globalna, amerykańska firma Collins Aerospace rozbudowuje fabrykę pod Rzeszowem
Collins Aerospace, spółka należąca do amerykańskiej grupy RTX, oficjalnie otworzyła nową przestrzeń produkcyjną o powierzchni 4 tys. metrów kwadratowych. Wartość zakończonej inwestycji w Tajęcinie pod Rzeszowem, to 69 mln dolarów. Zrealizowany projekt umacnia pozycję zakładu jako jednego z globalnych liderów w branży. Ośrodek funkcjonujący na Podkarpaciu od 2012 roku, odpowiada za kompleksowe projektowanie, produkcję, montaż oraz testowanie podwozi lotniczych. Polski oddział będzie największym poza Stanami Zjednoczonymi.
Program SAFE napędza polską zbrojeniówkę. Miliardy euro i tysiące miejsc pracy dla regionówartykuł
Pokaż artykuł
Program SAFE napędza polską zbrojeniówkę. Miliardy euro i tysiące miejsc pracy dla regionów
Unijny mechanizm SAFE staje się potężnym kołem zamachowym dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa. Jak ogłosił wicepremier i szef MSZ Radosław Sikorski, ponad 80 procent całkowitego budżetu tego programu zostanie wydane bezpośrednio w Polsce. Dla krajowych fabryk oznacza to gigantyczne kontrakty na nowoczesny sprzęt wojskowy, a dla regionów takich jak Śląsk czy Łódzkie – setki nowych, wysokopłatnych miejsc pracy i przyspieszenie transformacji przemysłowej.
Malezyjska sieć handlowa MR.DIY zbliża się do otwarcia 30 sklepu w Polsceartykuł
Pokaż artykuł
Malezyjska sieć handlowa MR.DIY zbliża się do otwarcia 30 sklepu w Polsce
Malezyjska sieć handlowa MR.DIY, oferująca szeroki wybór artykułów do domu, majsterkowania i dekoracji, kontynuuje dynamiczną ekspansję na polskim rynku. Pod koniec maja sieć uruchomiła trzy nowe sklepy w centrach handlowych w Gorzowie Wielkopolskim, Legnicy i Świdniku. Tym samym liczba placówek MR.DIY w Polsce wzrosła do 29.
Lubelskie: OX2 zakończył prace fundamentowe na budowie Farmy Wiatrowej Annopol [ZDJĘCIA]artykuł
Pokaż artykuł
Lubelskie: OX2 zakończył prace fundamentowe na budowie Farmy Wiatrowej Annopol [ZDJĘCIA]
OX2, wiodący deweloper odnawialnych źródeł energii, kontynuuje realizację farmy wiatrowej Annopol o mocy 40 MW, zlokalizowanej na terenie gmin Annopol i Gościeradów, w województwie lubelskim. Projekt osiągnął kolejne ważne etapy budowy.
Polski potentat sprzedaje biznes solny Niemcom za ponad 1,5 mld zł. Koniec pewnej epoki w polskiej chemiiartykuł
Pokaż artykuł
Polski potentat sprzedaje biznes solny Niemcom za ponad 1,5 mld zł. Koniec pewnej epoki w polskiej chemii
QEMETICA, międzynarodowa grupa chemiczna z polskim kapitałem, podpisała przedwstępną umowę sprzedaży biznesu solnego na rzecz międzynarodowej firmy solno-nawozowej K+S. Wartość transakcji ma wynieść ok. 1,5 – 1,6 mld zł. Środki pozyskane ze sprzedaży QEMETICA przeznaczy na wzmocnienie pozycji finansowej Grupy oraz wsparcie dalszego rozwoju. Spółka uruchamia nowy segment działalności – Resource Recovery, którego głównym celem będzie wykorzystanie odpadów jako źródła energii. W połączeniu z międzynarodową ekspansją biznesu ma to wzmocnić odporność Grupy na wysokie ceny energii w Europie i zwiększyć jej konkurencyjność.
Duńska marka lifestyle’owa Søstrene Grene otworzy we Wrocławiu swój drugi sklep w Polsceartykuł
Pokaż artykuł
Duńska marka lifestyle’owa Søstrene Grene otworzy we Wrocławiu swój drugi sklep w Polsce
Kolejna skandynawska sieć handlowa wchodzi na rynek polski. Po otwarciu pierwszego sklepu w Polsce, w Westfield Arkadia w Warszawie, Søstrene Grene przygotowuje się do kolejnego kroku w rozwoju sieci sprzedaży Tej jesieni Søstrene Grene otworzy swój pierwszy sklep we Wrocławiu. Ta duńska marka lifestyle’owa wniesie do centrum handlowego Magnolia Park swoją koncepcję sklepu stymulującego zmysły oraz asortyment skandynawskiego designu w przystępnych cenach, kontynuując tym samym swój rozwój w Polsce po otwarciu pierwszego sklepu w maju tego roku.
Nowe tereny inwestycyjne przy lotnisku gotowe. Gliwice otwierają park dla biznesuartykuł
Pokaż artykuł
Nowe tereny inwestycyjne przy lotnisku gotowe. Gliwice otwierają park dla biznesu
Ponad 73 mln zł wartości inwestycji, 22 hektary przygotowanych terenów i 23 sprzedane działki jeszcze przed oficjalnym otwarciem. W Gliwicach zakończył się jeden z największych projektów gospodarczych ostatnich lat – budowa nowych obszarów inwestycyjnych w ramach Gliwickiego Parku Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej (GPTTEL).
Rynek mieszkaniowy w 2026 roku. Presja popytu, zmiany regulacyjne i rosnące znaczenie lokalizacji podmiejskichartykuł
Pokaż artykuł
Rynek mieszkaniowy w 2026 roku. Presja popytu, zmiany regulacyjne i rosnące znaczenie lokalizacji podmiejskich
Prognozowane złagodzenie polityki pieniężnej Narodowego Banku Polskiego w 2026 roku w połączeniu z ograniczeniami podażowymi wynikającymi z planowanych zmian w systemie planowania przestrzennego, może przełożyć się na kolejną falę presji cenowej na rynku mieszkaniowym. Jednocześnie eksperci wskazują, że brak nowych programów wsparcia kredytowego może skutkować powrotem na rynek części nabywców, którzy w ostatnich latach odkładali decyzje zakupowe.
Transport publiczny na czas kryzysu. Dlaczego bezpieczeństwo państwa wymaga dziś także rezerwy strategicznej w taborze autobusowym [KOMENTARZ EKSPERCKI]artykuł
Pokaż artykuł
Transport publiczny na czas kryzysu. Dlaczego bezpieczeństwo państwa wymaga dziś także rezerwy strategicznej w taborze autobusowym [KOMENTARZ EKSPERCKI]
Transport publiczny coraz częściej analizowany jest przez pryzmat emisyjności, kosztów eksploatacji i zgodności z celami transformacji energetycznej. To zrozumiałe, ponieważ polityka transportowa w całej Europie przesuwa się dziś w kierunku rozwiązań zeroemisyjnych. Warto jednak zauważyć, że w ostatnich latach istotnie zmienił się także kontekst bezpieczeństwa, w którym funkcjonuje infrastruktura transportowa. Wojna na Ukrainie, napięcia na Bliskim Wschodzie oraz rosnąca podatność systemów energetycznych na rozmaite zagrożenia sprawiają, że pytanie o przyszłość transportu publicznego nie dotyczy już wyłącznie tego, jak ma wyglądać w normalnych warunkach eksploatacji. Coraz częściej zasadne jest, by zastanowić się, jak ma działać w sytuacji rozmaitych zakłóceń.
REKLAMA